Bir Kızıl Ordu vahşeti: Kanlı Yanvar
Kazakistan’dan uzaya açılan pencere: Baykonur

Hakkında

1966 yılında dünyaya gelen Kadir Dikbaş, gazeteciliğe 1985 yılında Tebessüm Mizah Dergisi ile başladı. Meslekte sırasıyla sendikalar ve çalışma hayatı, diplomasi, ekonomi muhabirliği yaptı, 10 yıla yakın süreyle Zaman gazetesinin ekonomi editörlüğünü üstlendi. 2004-2013 yılları arasında, bu gazetedeki görevine ekonomi yazarı olarak devam eden Dikbaş, aynı zamanda haftalık haber dergisi Aksiyon’un da ekonomi editörlüğünü yürüttü.

2010 yılında, yazdığı bir yazı sebebiyle yazıları önce durdurulup sonra tekrar başlatılan, ardından da acımasız bir “mobing”e maruz bırakılan Dikbaş, en son Zaman GYY E. Dumanlı’nın talebiyle “disiplin”e sevk edilip “kınama” cezası verilmesi üzerine, “Asıl kınanması gereken sizsiniz. Haksızlığın, hukuksuzluğun hüküm sürdüğü yerde işim olmaz” diyerek 2013 Temmuz ayında Zaman ve Aksiyon’la yollarını ayırdı.

Bundan sonra yazılarına kadirdikbas.com ve ekoyorum.com’da devam etti.

2012 yılında, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nce “Yılın En İyi Ekonomi Yazarı” seçilen Dikbaş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Ekonomi Gazetecileri Derneği ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesi.

Haber ve inceleme amacıyla 50’yi aşkın ülkeye seyahatte bulunan Dikbaş’ın, başta Türk dünyası olmak üzere, ekonomi dışındaki konularda da, farklı mecralarda yayınlanmış çok sayıda araştırma ve makalesi bulunuyor.

Yazılarının yayınlandığı diğer yayın organlarından bazıları şöyle: Avrasya Dosyası, Tekstil İşveren, Müsiad Çerçeve, Business Life, Raillife, Askon Bülteni, Paylaşım.

“Alternatif Finansman Modeli Olarak Halka Arz” (2006), “Orta Asya Türk Cumhuriyetleri” (1997), “Değişen Türkmenistan” (1997) ve “Japonya’da İslamiyet” (1990) yayınlanmış eserleri arasında yer alıyor.