by

Evyap, Malezya’ya dünyanın en büyük palm yağı tesisini kuruyor

Türkiye’nin sabun ve kişisel bakım ürünleri devi Evyap, Malezya’ya palm yağı işleme tesisi inşaa ediyor. Evyap, 130 milyon dolarlık bu yatırım sayesinde sabun yanında sabun hammaddesi üretiminde de söz sahibi olacak. Yatırım ilk aşamada, Çin’in ve Hindistan’ın bir kısmı dahil olmak üzere 1,2 milyar nüfuslu Güneydoğu Asya’yı hedefliyor.

(Soldan Sağa) Evyap Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Evyap, Evyap Yönetim Kurulu Başkanı M. Fethi Evyap, Evyap Sabun Malasia Genel Müdürü Tanuj Roy ve Evyap İcra Kurulu Üyesi Mustafa Arın.

1927 yılında Erzu-rum’da kurulan ve bu yıl 85. yaşını kutlayan, dünyanın önde gelen sabun ve kişisel bakım ürünleri üreticilerinden Evyap, Güneydoğu Asya’nın yükselen ekonomisi Malezya’da üretime geçiyor. 130 milyon dolara mal olacak tesislerin ana omurgasını palm yağı işleme tesisi (oleokimya tesisi) oluşturacak. Buna ilaveten bir de sabun fabrikası kurulacak. Tesisler, sadece Malezya’da değil bölgedeki en büyük Türk yatırımı olma özelliği taşıyor.

Duru, Arko Men, Arko Nem, Evy Baby, Evy Lady, Gibbs, Fax ve Activex gibi önemli markaların sahibi olan Evyap, “Tedariki güvence altına almak, tedarikin kaynağına gitmektir.” düşüncesiyle harekete geçerek, sabunun ana hammaddesi olan hayvansal don yağı yanında palm yağını da izlemeye almış. Ve dünya palm yağı üretiminin yüzde 93’ünü gerçekleştiren Malezya ve Endonezya’yı inceledikten sonra Malezya’da karar kılmış.

Bu sayede Evyap, ithalatçısı olduğu palm yağı ürünlerinin doğrudan üreticisi haline gelip hammadde tedarikini güvence altına alıp bu alanda da söz sahibi olmak istiyor. Tesislerde, “sabun makarnası” olarak adlandırılan sabun hammaddesi yanında gıda ve diğer sektörler için de gerekli olan pek çok ara mal üretilecek.

22 Haziran’da temeli atılan ve inşaatı hızla devam eden tesislerde Türk gazetecilere bilgi veren Evyap Yönetim Kurulu Başkanı M. Fethi Evyap, “Hammaddeye ihtiyacımız var ve o da burada. Bunun için geldik. Yatırım aşamasında büyük destek gördük, bürokraside hiç zorluk çekmedik. Hukuk sistemi oturmuş, çok ciddi iş yapıyorlar.” dedi. 237 bin ton üretim kapasitesine sahip tesisin 225 bin metrekare alan üzerine oturduğunu belirten Evyap, 2013 sonunda fabrikanın üretime geçeceğini söyledi.

Unilever’den P&G’ye sektördeki dünya devlerinin Güneydoğu Asya’da hammadde işleme tesisi bulunduğunu belirten Evyap, “Şimdiye kadar sabun hammaddesi üretiminde yoktuk. Bu tesisle birlikte artık bu alanda da olacağız. Sabunsa baba mesleğimiz ve devam edeceğiz.” dedi.

10 YIL VERGİ MUAFİYETİ

Fethi Evyap, yatırımın en iyi ihtimalle 5 yılda geri dönüşünü beklediklerini belirtirken, asıl kazancı sabun üretiminden ziyade palm yağı işlemeden elde edeceklerini belirtti. Evyap İcra Kurulu Üyesi ve Pazarlama Ar-Ge Grup Başkanı Mustafa Arın da, yatırımın büyüklüğünün 130 milyon dolar olduğunu ve tamamlandığında dünyada tek çatı altındaki en büyük yağ kimyasalları (oleokimya) tesisi olacağını söyledi. Tesis, toplam kapasitede ise dünyada ilk üç içinde yer alacak. 350 milyon dolarlık ciro beklenen tesiste çalışan sayısı da 700’ü bulacak.

Malezya hükümetinin söz konusu yatırım için 10 yıl vergi muafiyeti (ülkede kurumlar vergisi oranı yüzde 25) sağladığını, bir ayda arazi tahsisinin yapıldığını belirten Mustafa Arın, Malezya’nın Türkiye’den gelen bu yatırıma büyük önem verdiğini söyledi.

40 yıl önce bu bölgede, Singapur ve Hong Kong’da P&G için çalıştığını ve çocuk bezi pazarladığını anlatan Evyap Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Kozlu ise, “Bir Türk firmasının gelip burada üretim yapacağını 40 yıl önce hayal bile edemezdim.” dedi. Kozlu, 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için sadece satışın yeterli olmayacağını, yurtdışında üretimin de gerektiğini belirtti.

Evyap Sabun Malezya Genel Müdürü Tanuj Roj da, yapılan yatırımın ilk aşamada, Çin’in ve Hindistan’ın bir kısmı dahil olmak üzere 1,2 milyar nüfuslu Güneydoğu Asya’yı hedeflediğini belirtti.

Malezya’nın büyük bölümü palm ağaçlarıyla kaplı, palm meyvesini işleyecek tesisler de ülkenin güneyinde Singapur’a komşu Johor bölgesinde bulunuyor. Evyap’ın kuracağı tesis de burada. Ve limana1,5 kilometre, konteyner limanına da7 kilometreuzaklıkta. Tesislerle Singapur Limanı arasındaki mesafe ise50 kilometre.

Fabrika ekipmanlarının yapımı devam ediyor, ilk tesis olan hammadde parçalama bölümü bir ay içinde teslim alınacak. İnşaat genelde Malezya firmalarınca yürütülmekle birlikte, hammadde tanklarının yapımını ve montajını bir Türk şirketi üstlenmiş. Ekipmanların bazıları da Türkiye’den getirilecek.

Bu arada, Evyap, piyasayı tanımak ve yer edinmek için, kiraladığı bir fabrikada “Duru” markasıyla sabun üretimine şimdiden başlamış.

Başkent Kuala Lumpur’da, Evyap yöneticileriyle bir akşam yemeğinde buluşan Malezya Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanı Dato Sri Mustafa bin Muhammed, Evyap’ın yatırımına büyük önem verdiklerini, bu yatırımla Malezya’nın Türkiye’de daha fazla tanınacağını, yeni yatırımlar için iyi bir örnek teşkil edeceğini söyledi.

KADİR DİKBAŞ – JOHOR / 2012-10-08 /