by

Depremde yıkılan binalar Türkiye'nin imajını zedeliyor

Yurtdışında başarılı projeler gerçekleştiren Enka İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara, Van depreminde yıkılan binaların Türkiye’nin ve Türk müteahhitlerin dışarıdaki imajını zedelediğini söyledi. Tara, nükleer santral ve üçüncü boğaz köprüsünün inşaatıyla da ilgilendiklerini dile getirdi.

Van’da yaşanan deprem, onca can kaybı yanında ekonomik kayıpları da beraberinde getirdi. Dahası inşaat sektörünün dünyadaki imajına da gölge düşürdü. “Depremde yıkılan binalar yurtdışında Türkiye’nin imajını zedeliyor.” diyen Enka İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tara, Van’daki inşaatlarla ilgileri olmadığı için etkilenmiyor olsalar dahi, genel olarak Türk inşaat şirketlerinin dışarıdaki imajının zedelendiğini söyledi.

Sinan Tara, oğlu Mehmet Tara ile

Enka’nın Kosova’da inşa ettiği otoyolun açılışı sebebiyle Prizren’de bulunan Sinan Tara, Türk gazetecilerle sohbet etti, soruları cevaplandırdı. Depreme dayanıklılık konusuna, hükümet kadar insanların da sahip çıkması gerektiğini belirten Tara, şöyle konuştu: “Yani bir kişi nasıl hasta olduğunda, berbere ya da terziye değil de doktora gidiyorsa hatta bu konuda en iyi doktoru buluyorsa; ev, işyeri alırken de inşaatın en iyisini seçmek zorunda. Maliyete gelince, depreme dayanıklı bina para değil, kafa işidir. 100 bin liralık bir evin depreme dayanıklılığının sağlandığı kaba inşaatın maliyeti toplam maliyetin yüzde 25’ini geçmez. Buna bir yüzde 5 daha ekleyerek binayı sağlam yapmaya kimse itiraz etmez.”

3. KÖPRÜ VE NÜKLEER İNŞAATINA TALİBİZ

Üçüncü Boğaz köprüsü, nükleer enerji ve İstanbul-İzmir otoyolu kapsamındaki ‘Körfez Geçişi’nin Türkiye’nin önündeki en büyük üç proje olduğunu belirten Sinan Tara, “Enka olarak mühendislik birikimi açısından bu projelerde ciddi bir rol alabilecek kapasitedeyiz. Eğer şartlar uygun olursa, bu projelerde köprü üretimi ve santralin müteahhitliğini üstlenmek isteriz.” dedi. Şu anda ağırlıklı olarak yurtdışına odaklandıklarını kaydeden Tara, “Üçüncü köprü için şartların oluşmasını bekliyoruz. Zamanı gelince üçüncü köprü projesine bakacağız.” ifadesini kullandı. Nükleer santral konusunda, “Rus şirketleri birçok Türk şirketiyle görüştü. Biz de görüştük. Ancak bu görüşmeler henüz birbirini tanıma aşamasında. Uygun şartlarda santralin inşasını üstlenebiliriz.” diyen Tara, İstanbul-İzmir otoyolundaki ‘Körfez Geçişi’ ile ilgili olarak da, “Köprünün yapımını üstlenecek Japon firma ile görüşüyoruz. Kendileri ile daha önce de ortak bir iş yapmıştık. Köprünün çelik konstrüksiyon işinde rol almak isteriz.” dedi.

Enka olarak global pazarda kendilerini ispatladıklarını belirten Sinan Tara, artık daha yüksek mühendislik kapasitesine ulaşmak istediklerini ve bu yönde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi. Tara, şöyle devam etti: “Türk şirketlerinin petrokimya ve enerjide, özellikle petrokimyada yeterli mühendislik kapasitesi yok. O yüzden bazı işlere birinci şirket olarak giremiyoruz. Elektrik işlerinde artık mühendislik dahil her işi biz yapıyoruz. Petrokimyada da bu seviyeye gelmeyi hedefliyoruz. Mühendislik kapasitenizi genişletirseniz başka bir lige çıkarsınız. Dünyada böyle 10-15 şirket var. Enka olarak hedefimiz, 10 yıl içinde petrokimya projelerinde mühendislik yapmak.”

12 ABD ELÇİLİĞİNİ BİZ YAPTIK

Enka’nın Libya’da bir elektrik santrali projesi bulunduğunu ve son gelişmeler sebebiyle çalışmaların durdurulduğunu kaydeden Tara, ülkedeki yeni durum için de, “Libya’da artık yeni bir dönem başladı, eskisi kadar devletçi olmayacak. Kurulacak hükümet kendi özel sektörünü desteklemek isteyecektir. Ben Türkiye’nin bu süreçte önemli bir rol üstleneceğini düşünüyorum.” tespitinde bulundu.

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu binasını yaptıktan sonra yurtdışında birçok ABD büyükelçiliği binasının inşaatını üslendiklerini kaydeden Sinan Tara, “Bugüne kadar 12 ABD büyükelçiliği binası yaptık. Aralarında Ekvator Ginesi’nden Cibuti, Brundi’ye kadar birçok ülke var. Bu projeleri ABD’li bir şirketle ortak yürütüyoruz. Şu anda yürüyen projeler arasında Papua Yeni Gine’deki büyükelçilik binası da bulunuyor.” dedi. Tara, şu anda ortaklıklarıyla birlikte yürütmekte oldukları projelerin büyüklüğünün 4 milyar doları aştığını kaydetti.

KADİR DİKBAŞ – PRİZREN / 2011-11-17 /

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.